Tel: (0216) 475 68 86 Email: info@kalitelog.com

Hizmetlerimiz

BRC GIDA GÜVENLİĞİ BELGELENDİRMESİ

BRC GIDA GÜVENLİĞİ STANDARDI NEDİR?

   BRC (British Retaİl Consortium). Bu standart ingiliz supermarket zincirleri birliği tarafından yayınlanmıştır, gıda kalitesi ve güvenliğini sağlamak için dokümante edilmiş onayı gerekli kılar.

   BRC Küresel Gıda Güvenliği Standardı belgelendirmesine sahip olmanız HACPP, hijyen, gıda güvenliği ve kalite sistemleri hakkında yeterlilik seviyenizi göstermektedir.

   BRC Gıda Güvenliği Sertifikası Standardı herhangi bir gıda üreticisi ve tesisi tarafından uygulanabilir bir standarttır. Bu üretici veya tesisler gıdaların birincil işleme tesisleri olabileceği gibi paketleme,`kesimhane, konserve tesisleri ve yemek üretim catering firmaları da olabilir.

   BRC Gıda Güvenliği Standardı;

   BRC Gıda Güvenliği standardı 7 bölüme ayrılır.

1.Üst Yönetim Taahhüdü ve Sürekli İyileştirme ; Herhangi bir gıda güvenliği sisteminin etkili
olabilmesi üst düzey yöneticilerin uygulama ve sürekli gelişime kararlı olması çok önemlidir.

2.Gıda Güvenliği Planı (HACCP) ; Gıda güvenliği temeli en etkili sistem HACCP temelli uluslararası
gereksinimlere uyulan bir standarddır.

3. Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemi ; Gıda güvenliğinin bir diğer uygulama temeli ISO 9000 esas alınarak uygulanır. Özellikle tedarik yönetimi, izlenebilirlik ve kalite şartlarını içermektedir.

4.Üretim Yeri ; Üretim yeri şartları ve atık yönetimi, haşere pet kontrol gibi konuları kapsar.

5.Ürün Kontrol ; Ürün tasarım alerjen yönetimi, ürün ambalaj güvenliği denetim ve testlerini içerir.

6.Proses Kontrol; Güvenli proses kontrolleri, ağırlık , hacim kontrolü ve ekipman kalibrasyon kurulmasını ve bakımını içerir.

7.Personel ; Personel eğitimi, koruyucu giysi ve kişisel hijyen için gerekli standartları ortaya koymaktadır. 

 

BRC Standardı ve Belgesi Neden Gereklidir?

    BRC Gıda Güvenlik Standardı 100 den fazla ülkede tanınan ve 20.000 ne yakın tedarikçi tarafından sertifikalı dünya markası bir sertifikasyon çeşitidir. Bunun yanısıra ilk Gıda Güvenliğï sertifikası olan GFSI sertifikası standardı vasıtasıyla oluşturulmuş yönetim sistemidir.

   Global pazara açılma hedefi olan firmaların müşteri ve tedarikçi güvenini sağlamak için uygulanabilecek en iyi standarttır.Beraberinde gıda güvenliği gelişir ve iyileşir. Şikayetler ve rededilen ürünler en aza indirgenmek isteniyorsa BRC gıda güvenliği sertifikası ve belgesi firmalar için önemli olmaktadır.

   Standarda genel olarak bakıldığında; gıda endüstrisinde çalışan uzmanlar tarafından geliştirilen bir standart ve anlaşılması çok kolay bir standarttır. BRC ile riskler belirlenir  ve sertifikasyon süreci başlar. Basit bir sertifikasyon süreci vardır ve hiçbir gizli maliyeti yoktur. Tüm sertifika süreci yerel ücretlere tabidir. BRC Gıda Güvenliği Sertifikası iyi uygulandığında maliyetleri düşürücü bir etkisi vardır.

BRC Denetimleri; 

   Dünya genelinde denetim küresel bir ağ tarafından ve tecrübeli denetçiler tarafından yapılmaktadır. Denetim sistemi de standardize edilmiş ve kontrol edilmekte olan bir standard ile yürütülür.

   Diğer gıda güvenliği standardları gibi ekstra maliyeti olmayan ve uygulanabilir bir standarddır.

   BRC Gıda Güvenliği Standardını Kimler Almalıdır ?

   BRC Gıda Standardı, gıda işlenmesini kategorize etmiş ve 6 başlık altında inceleyip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme başvurusu yaparlarken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

1-İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri)

2-Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze)

3-Günlük Yiyecekler(süt ve süt ürünleri, yumurta)

4-Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe yada pişirmeye hazır et ve balık ürünleri

5-Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri

6-Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri)

   Bu kategoride olan tüm zincir halkalarındaki kuruluşlar ve bu kuruluşlara tedarik sağlayan kuruluşlar içindir.

   BRC GIDA GÜVENLİĞİ ÖN GEREKSİNİMLERİ

   Gıda Güvenliği Ekibi Oluşturulması: Etkili bir gıda güvenliği sistemi teknik ekibin dışında gıda güvenliği için oluşturulacak deneyimli personele bağlıdır. Üretim faaliyetlerinden mühendislik, arge, dağıtım, tedarik ve hatta insan kaynakları dahil oluşturulacak ekip tarafından yönetilmesi gereklidir. Ekip üyelerinin sayısı şirket büyüklüğü ve yapısına göre değişiklik gösterebilir.

   Gıda Güvenliği Ekibinde olması gereken vasıflar şöyle sıralanabilir;

  • Standard gereksinimlerini anlayabilmek

  • Standard uygulama becerisine sahip 

  • Sürekli iyileştirme ce geliştirme becerisine sahip kişilerden seçilmelidir.

  • Üst Yönetimin Taahhüdünü Almak; BRC standardının başarılı bir şekilde uygulanması için üst yönetimin gıda güvenliği organizasyonunun bir parçasıolması gereklidir. Üst yönetim gıda güvenliği ekibine destek verir.